top of page
Search
  • Emilija

Pamoka: tobuli makaronaiIšsivirti makaronus pagal instrukciją ant pakuotės nėra sunku. Tačiau rezultatas nebūtinai mus džiugina. Kodėl vieną kartą makaronai būna tobuli, o kitą kartą suverda į košę? Atrodytų, paprasta užduotis, bet ne kartą teko ant makaronų dėti kečupo, nes padažas neužgožė jų neskanumo. 🙈


Išsivirti skanius makaronus nėra sunku, o žinant kelis triukus, makaronai bus skanūs kiekvieną kartą. 🙂


Geri makaronai prasideda parduotuvėje. Arba virtuvėje. Jei tavo makaronai prasideda tavo virtuvėje, turbūt tu turi per daug kvalifikacijos šiam postui. 😀


Visų pirma, parduotuvėje turim išsirinkti kokybiškus makaronus. Makaronų kokybė nustatoma pagal kelis kriterijus.


1. Spalva.


Kokybiški makaronai būna švelniai geltonos spalvos. Kažkas panašaus kaip nuotraukoje. Jei spalva itin blyški, beveik balta, tai gali reikšti prastesnės kokybės miltus (pvz., perdirbti kvietiniai miltai). Jei kažkas atrodo dirbtinai, tikriausiai ir yra dirbtina. Dažnai į prastos kokybės makaronų tešlą dedami dažikliai, kad makaronai būtų patrauklesnės spalvos. Pavyzdžiui, keletas lietuviškų gamintojų į perdirbtų kvietinių miltų tešlą deda ciberžolės, tad makaronai būna skaisčiai geltonos spalvos. Jie atrodo patraukliai, bet maistine prasme yra beverčiai. Tad skaitykite sudėtį - visi priedai yra nurodomi.2. Tekstūra.


Geresnės kokybės makaronai turi truputį tekstūros, yra tarsi miltuoti. Tokie makaronai išgaunami per bronzos formas. Jei makaronai yra visiškai lygūs, blizgantys, tai ko gero reiškia, kad jie buvo formuojami mašinomis su teflonine danga, kuri yra naudojama masiškoje gamyboje. Tai nebūtinai reiškia, kad makaronai prastos kokybės, tačiau prie jų ne taip gerai prilips padažas.


Pastebėjau, kad sraigteliai beveik niekada neturi tekstūros, būna slidūs, tačiau skonio tai niekada nepagadino!


3. Miltai.


Kokybiškiausi makaronai gaminami iš kietųjų (durum/semolina, lietuviškai - manų) kviečių miltų. Tokie makaronai turi naudingų maistinių medžiagų. Patarčiau vengti paprastų kviečių makaronų. Tai būtų tokie kaip, pvz., aukščiausios rūšies kvietinių miltų makaronai. Jei makaronai pagaminti iš kietųjų kviečių, gamintojas tai būtinai indikuos.


4. Kietumas ir elastingumas


Makaronai iš paprastų, pigiau gaminamų miltų lūžta vos juos pradėjus lenkti. Kietųjų kviečių makaronai lankstesni, lūžta tik gerokai juos palenkus. Taip pat, geresnės kokybės makaronai išvirę būna elastingesni, ne taip lengvai plyšta. Tai naudinga žinoti, jei patinka ilgi, nesutrupėję spagečiai.


Apžiūrėjus ir paskaičius etiketes, išsirenkame geriausią variantą ir dedame į krepšelį. Atsiminti šiuos kriterijus reikės tik iš pradžių, paskui jau automatiškai imsi geriausius makaronus ir dar kitus pamokysi, kad nevalgytų geltonai nudažytų baltų miltų.


5. Puodas ir keptuvė.


Visiems žinomas dalykas, bet dažnai užmirštamas- gaminimo indo dydis. Dažnai apsiskaičiuojame su makaronų kiekiu ir bemaišydami juos su padažu aptaškome visus namus ir marškinėlius. Pasiimk didelį puodą makaronams ir didelę keptuvę padažui. Jei dvejoji, visuomet rinkis didesnį indą- vietos maišymui niekuomet nebus per daug.


6. Vanduo ir druska.


Verdant makaronus negailime vandens. Turi būti tiek vandens, kad kai makaronai išbrinks, jie vis tiek būtų po vandeniu. Būtinai pasūdome. Negailime ir druskos. Kai kurie italų šefai rekomenduoja net 2 valgomus šaukštus druskos pakuotei (500g) makaronų. Makaronai verdami sūriame vandenyje tam, kad „pasisūdytų iš vidaus“. Tuomet galima dėti mažiau druskos į padažą, o galutinis patiekalo skonis bus labiau subalansuotas. Aš sūdau dideliu, dosniu žiupsniu druskos. Išvirus makaronus be druskos kartais būna, kad patiekalui kažko trūksta, tik nežinau ko. 🙂


7. Aliejus


Aliejaus pilti į verdančius makaronus NEREIKIA. Aliejus makaronų neapsaugo nuo sulipimo. Geri makaronai nesulips, jei juos verdant pamaišysi, o prastų nuo sulipimo neapsaugos nei aliejus. Aliejus virimo metu suteikia tik minusų. Visų pirma- tai netaupu, nes aliejus kartu su vandeniu nutekės į kanalizaciją. Antra, makaronai taps slidūs ir ant jų nelips padažas, taip prarasi dalį tekstūros ir skonio.8. Al dente.


Al dente išvertus iš italų kalbos tiesiogiai reiškia „į dantį“. 😀 Turima omenyje, kad makaronas yra kandamo kietumo, o ne tirpstantis burnoje. Italai sako, kad ilgiau kramtant pajuntame daugiau makaronų skonio. Sveikatos ekspertai sako, kad taip makaronai geriau sukramtomi ir lengviau virškinami. Vieni pliusai, ar ne? 😀


Makaronas perkandus turi būti išviręs, bet tvirtas, o viduriukas gali būti vis dar truputį baltas (kaip nuotraukoje). Tai pasiekiama makaronų ragavimu, ne kitaip. 😀 Nusunkti makaronai nuo karščio vis dar truptį verda ir toliau minkštėja. Jei gaminate spagečius ar kitus ilgus makaronus, reikėtų atsižvelgti ir į elastingumą. Al dente makaronas bus elastingas, plyš tik gerai patempus. Jei plyšta vos pradėjus traukti, jis arba perviręs, arba blogos kokybės.


Virimo laikas, nurodytas ant pakuotės, yra neblogas indikatorius, tačiau reikėtų pirmą kartą patikrinti makaronus likus dviems ar trims minutėms iki nurodyto virimo laiko.


Jei makaronus dėsite į padažą, juos reikėtų sudėti dar prieš jiems būnant al dente. Makaronai turi būti tvirti, viduje dar truputį kieti.9. Padažas.


Jei gaminate padažą, visuomet geriau makaronus sudėti į padažą ir išmaišyti, negu tiekti padažą ant viršaus. Įvairios makaronų formos kaip tik ir yra tam, kad padažas subėgtų į išlinkimus ir tarpelius. Makaronus sudėkite į padažą dar neišvirusius (8 punktas) ir leiskite pasitroškinti padaže kelias minutes. Makaronai visiškai išvirs ir prisigers padažo skonio.


Kitas dažnas klausimas - o tai kokiems makaronams kokie padažai tinka?


Aš visuomet makaronus renkuosi pagal nuotaiką. Kartais norisi pašliurpti spagečius, o kartais gražiai atrodančių kaspinėlių. Nors šiaip labiausiai turbūt mėgstu kriaukleles ir sraigtelius.


Makaronus renkamės ne pagal skonį, o pagal paviršiaus savybes. Bendros taisyklės tokios:


  • Ilgi ir ploni makaronai (pvz., spagečiai, capellini) dažniausiai derinami su skystesniais ir lengvesniais grietinėlės, alyvuogių aliejaus ar pomidorų padažais. Ilgi ir stori (pvz., tagliatelle, fettuccine) tiks ir prie riebesnių, sotesnių padažų, kadangi turi daugiau paviršiaus išlaikyti padažui.

  • Raityti makaronai (pvz., fusilli, kaspinėliai, gemelli) tiekiamis su tirštais padažais su daržovių ar mėsos gabalėliais, nes turi daug paviršiaus prilipti padažui. Tokie puikiai tiks ir apkepui.

  • Tuščiaviduriai makaronai (pvz., penne, rigatoni, macaroni) tobulai tinka su tirštais sūrio padažais, nes jie užpildo makaronų vidų. Net seilių prisikaupė.

  • Smulkūs makaronai (pvz., stelline, orzo, anellini) pagardins sriubas, troškinius ir salotas.


Šos taisyklės nėra griežtos, visuomet rinkitės tai, kas patinka asmeniškai jums. Čia tik koordinatės. 🙂


10. Makaronų vanduo.


Kai nukoši makaronus, pasilik puodelį vandens, kuriame makaronai virė. Jei padažas per skystas, įpilk truputį šio vandens. Jis sutirštins padažą, kadangi jame yra miltų nuo makaronų. Makaronų vanduo taip pat padeda makaronus sulipinti su padažu. Kadangi jis pasūdytas, padaže reikėtų naudoti mažiau druskos (6 punktas). Italai dievina makaronų vandenį. 😀


P.S. Pilno grūdo makaronams ir makaronams be glitimo šios taisyklės ne visai galioja. Taip yra dėl makaronų sudėties. Pilno grūdo makaronai visuomet bus kietesni. Makaronus be glitimo iš vis sunku nuspėti, nes jie gaminami iš kukurūzų, ankštinių ir kt. Šiuo atveju siūlau naudotis instrukcijomis ant pakuotės. Taip pat ir su šviežiais makaronais - šiems iš vis dažniausiai užtenka 2 - 3 minučių virimo. 😊Štai toks tas makaronų pradžiamokslis. 😊 Iš pradžių gali atrodyti visko labai daug, bet po kelių kartų viską žinosi mintinai. Man galva sprogo, kai pradėjau domėtis makaronais!


Šiomis taisyklėmis pati naudojausi vos kelis kartus, bet jos tikrai vertos dėmesio. Mano makaronų patiekalai iškart kitame lygyje. Aš labai noriu, kad ir jūsų makaronai visus stebintų. Labai daug laimės yra paruošti patiekalą, kurį visi giria, ar ne?


Pats svarbiausias žingsnis, vis dėlto, yra išsirinkti kokybiškus makaronus. Pas mus jų daug, rinktis tikrai yra iš ko. Makaronai nebūtinai turi būti itališki, bet mūsų prekybos centrai nelabai duoda iš ko rinktis. 😀 Kol kas mačiau tik porą lietuviškų makaronų gamintojų, abu makaronus dažo. Nelabai yra ką daryti, nes kietieji kviečiai geriausiai prisitaikę augti karštame ir sausame Viduržemio klimate. Ten, kur makaronai ir buvo atrasti. 🙂


Namų darbams - išvirti al dente makaronus. Jei nusprendei mokytis kartu su manimi, būtinai pasidalink tuo Instagram ir užtagink mane - @minimali_virtuve. Man labai labai įdomu kaip jums sekasi!


O aš ateinančiomis savaitėmis pasidalinsiu net keliais makaronų patiekalais, kad nepritrūktų idėjų!


Linkėjimai ir skanių makaronų!


- Emilija 🤍473 views

Recent Posts

See All
bottom of page