top of page
Search
 • Emilija

Brandintas vaisių pyragasLikus mėnesiui iki Kalėdų, pats laikas gaminti brandintą vaisių pyragą! Nemūsiškas, bet įdomus desertas, turintis labai ilgą ir seną istoriją. Daug šalių turi savo vaisių pyrago versijas, šis artimiausias amerikietiškai.


Amerikiečiai vaisių pyragą valgo per kiekvienas šventes, gruodžio 27 yra nacionalinė vaisių pyrago diena. Visgi, desertas yra tikrai specifiškas, tad ne visi jį mėgsta. Todėl sausio 7 yra vaisių pyrago išmetimo diena. Vienas miestelis Kolorado valstijoje net turi tradiciją - pyragų mėtymo šventę, kurios metu pyragai mėtomi rankomis ar katapultomis. Tikiuosi jums šio pyrago katapultuoti neteks, bet va prašau, įdomus būdas atsikratyti juo, jei nepatiks. 😂


Sakydama, kad pats laikas gaminti, turėjau mintyje, kad JAU TIKRAI LAIKAS. Nes pyragus brandina ir pusmetį. Kitąmet, jei nepamiršiu, gal ir aš pabrandinsiu ilgiau.


Džiovinti vaisiai. Visa pyrago esmė yra džiovintuose vaisiuose. Galima naudoti bet ką, kas patinka, bet rekomenduoju naudoti ką nors labiau tradicinio - abrikosus, slyvas, razinas. Visokie ryškiai žali ir raudoni vaisiai atrodys gražiai, bet jie dažniausiai būna sausesni, ko pasekoje sausins pyragą. Taip pat galima naudoti cukatas (sirupe virtus vaisius).


Aš dėjau spanguoles, datules, slyvas, abrikosus ir apelsinų cukatas.Cukrus. Daugelyje mano analizuotų receptų rekomenduoja naudoti šviesų rudą cukrų. Aš tokio neturėjau, tai pamaišiau baltą su tamsiu muskovadu. Galima naudoti ir paprastą baltą. Rudas cukrus suteikia pyragui papildomų skonio natų ir pyragas būna tamsesnis, tačiau tai tikrai nėra būtina.


Alkoholis. Tiks bet koks stiprus, sodraus skonio alkoholis. Brendis, viskis, romas. Kad būtų įdomiau galima sulaistyti vyšniniu brendžiu ar imbieriniu romu, ar kitu įdomesniu ~40 laipsnių gėrimu.


Jei norite nealkoholinio pyrago, galima sulaistyti arbata, sultimis ar imbieriniu gėrimu. Tuomet pyragą laikykite vėsiausiame kampe (ne šaldytuve!), kad nesurūgtų ar nesupelytų. Jei pyragą gaminate be alkoholio, brandinkite ne ilgiau kaip mėnesį.


Riešutai. Dėkite mėgstamų riešutų, jie pridės traškumo ir ekstra skonio. Aš dėjau migdolų, bet puikiai tiks ir bet kokie kiti. Jei nemėgstate/esate alergiški, nedėkite.


Prieskoniai. Žiūrėjau amerikietiškus receptus, tad neturėjau po ranka tų visokių „all spice“ prieskonių. Paskaičiau sudėtis ir dėjau tiesiog cinamono, muskato ir gvazdikėlių. Manau, skanu būtų ir su meduolių prieskoniais.


Reikės:

 • 700g mėgiamų džiovintų vaisių ar cukatų

 • 175g sviesto

 • 200g šviesaus rudo cukraus

 • 1 citrinos, žievelės ir sulčių

 • 1 apelsino, žievelės ir sulčių

 • 80+40ml stipraus, sodraus alkoholio (brendis, romas, viskis)

 • 100g mėgstamų riešutų

 • 3 kiaušinių

 • 200g miltų

 • 0,5 a.š. kepimo miltelių

 • 1a.š. malto cinamono

 • 1a.š. malto muskato

 • 0,5 a.š. maltų gvazdikėlių


1. Džiovintus vaisius supjaustome mažais gabalėliais. Jei naudojate cukatas, jas sudėsime vėliau, kartu su riešutais. Dedame į puodą, kartu sudedame sviestą, cukrų, 80ml alkoholio, vaisių žieveles ir sultis. Dedame ant vidutinės ugnies ir vis maišant užverdame. Kai masė pradeda burbuliuoti, sumažiname kaitrą ir paverdam apie 10 minučių. Vis pamaišom. Nukeliam nuo ugnies ir paliekame pusvalandžiui pravėsti.


2. Sudedame į masę kapotus riešutus. Sukapoti galima peiliu arba sudėti į maišelį ir padaužyti mėsos plaktuku. Jei naudojate, dabar laikas sudėti ir smulkintas cukatas.


3. Supilame išplaktus kiaušinius ir gerai išmaišome. Masė bus vis dar karšta, bet nebijokit pilti kiaušinių, jei greitai išmaišysit, jie tikrai neišvirs. Tada sudedame prieskonius ir miltus, gerai išmaišome. Tešla bus kietoka, sunkiai maišoma, bet taip ir turi būti.


4. Sudedam tešlą į kepimo popieriumi išklotą indą. Tai gali būti ir kvadratinis ar kekso indas, nesvarbu. Dedame į iki 150 laipsnių įkaitintą orkaitę ir kepame apie 45 minutes, tada sumažiname temperatūrą iki 140 laipsnių ir kepame dar apie valandą. Tikriname mediniu pagaliuku. Kai įkišus į pyragą jis neaplimpa tešla, galima ištraukti. Jei pyragas kepdamas ruduoja per greitai, apdengiame folija.


5. Išėmus pyragą iš orkaitės mediniu pagaliuku subadome jo viršų. Tada šaukštu pilame ant pyrago likusius 40ml alkoholio.


6. Visiškai atvėsusį pyragą suvyniojame į 2 sluoksnius kepimo popieriaus ir 2 sluoksnius folijos. Laikome tamsioje, vėsesnėje kambario vietoje.


7. Kartą per savaitę pyragą sulaistome 2 v.š. alkoholio iki pat švenčių.
409 views

Recent Posts

See All
bottom of page