Search
  • Emilija

Kas yra minimalizmas?


Galbūt girdėjai apie Colin Wright, amerikietį, kurio visas turtas telpa į kuprinę? Arba japoną Fumio Sasaki, kurio namuose nėra lovos, o svečiai yra kviečiami atsinešti savo puodelius? Galbūt žinai Konmari metodą? Kad ir kokius skirtingus gyvenimus gyvena šie žmonės, juos sieja vienas dalykas- minimalistinis gyvenimo būdas. Ir visgi, kas yra tas minimalizmas?


Dažnai, išgirdę apie minimalizmą, žmonės tik papurto galvą ir teigia, jog tai ne jiems. Daugelio mintyse žodis „minimalus“ siejasi su neturtu, trūkumu, galbūt net asketizmu. Tiesa tokia, kad „mažai“ dažniausiai atrodo ne itin geras sprendimas, nes esame pripratę turėti ne tik tai, ko mums iš tikrųjų reikia, bet ir „juodai dienai“, o taip pat ir pilną stalčių „o jei kada prireiks“. Tiesa tokia, kad juoda diena taip ir neateina, o tas stalčius tampa visa spinta. Namai vis pilnėja, netvarka didėja, o tu sėdi vidury apversto kambario ir rauniesi plaukus, nes nežinai kur viską sutalpinti taip, kad bent jau atrodytų jog tvarkeisi.


Minimalizmas- viso to priešingybė. Minimalizmas tai įrankis, padedantis susitvarkyti namus ir mintis. Filosofija tokia, kad žmogui nereikia dviejų televizorių, penkių servizų ir trisdešimt porų batų tam, kad jis būtų laimingas. Daiktai, dažniausiai, neatneša tikro džiaugsmo. Ar pastebėjai, kaip erzina valyti dulkes nuo statulėlėmis apkrautos lentynos? Arba kaip sunku prie interjero priderinti taupyklę, kurią gavai iš tetos, kurios net vardo nepameni? Esmė tame, jog visi daiktai buvo sukurti tam, kad kažkuo palengvintų ar pagerintų žmogaus gyvenimą. Tad jei kažkas jau kelintus metus guli tavo stalčiuje ar garaže nenaudojamas, greičiausiai tai tavo gyvenimui niekaip nepadeda. Priešingai- tas daiktas užima brangią vietą tavo namuose ir dar dulkes nuo jo valyti tenka. Ko gero, svarbiausias minimalizmo aspektas yra mokėjimas atsirinkti tai, kas tau yra svarbu.


Svarbus yra puodelis, iš kurio kiekvieną rytą geri kavą.


Svarbus yra megztinis, kuris tave šildo šaltą žiemos dieną.


Svarbus yra kompiuteris, kuriuo atlieki svarbius darbus.


Svarbūs yra marškinėliai, kurie pakelia tau nuotaiką.


Svarbus yra draugas, į kurio petį gali atsiremti.


Na, manau, supranti- tai yra tie daiktai, dalykai ir žmonės, kurių tau reikia kiekvieną dieną, kurie tau padeda lengviau gyventi ir kurie tau yra brangūs. O visa kita, galbūt ir nereikalinga?


Erdvūs namai, kuriuose gyvena tik reikalingi ir širdžiai brangūs daiktai yra svarbi minimalizmo vertybė, tačiau tai yra kur kas daugiau. Daugelis minimalizmo kelią pradeda nuo generalinio namų tvarkymo, bet po to ateina ir kiti pokyčiai. Tai palaikymas tik tų santykių, kurie tau yra prasmingi. Tai užsiėmimas tik ta veikla, kuri tave domina, kuri tau yra svarbi. Tai laiko, kurį praleistum besitvarkant, dovanojimas sau ir savo svajonėms.


Jei niekaip neužtenka laiko, jei jauti stresą kai esi savo kambaryje, jei negali rasti reikalingų daiktų prigrūstuose stalčiuose, tikriausiai minimalizmas tau gali padėti. Ir tikrai neturi visko išmesti. Pradžiai, padovanok draugams jau perskaitytas knygas. Paaukok labdarai nebenešiojamus ir nebetinkančius rūbus. O tada, pasikviesk brangiausią žmogų arbatos. 🙂


93 views

Recent Posts

See All