Search
  • Emilija

Lėtas gyvenimas arba kaip sulėtinti tempąPastaruoju metu mano gyvenimas labai įtemptas. Pakeičiau gyvenamąją vietą, tad vis dar gyvenu chaose. Niekaip nesulaukiam kol meistras baigs remontą. Tai mane itin erzina. Rūbai vis dar lagaminuose, puodai- dėžėse.


Priaugau svorio, nes apimta streso valgau, o mano iššūkis neplauti plaukų šampūnu virto iššūkiu kada nors išsiplauti galvą. Krūva neplautų indų guli ant stalo ir juokiasi: „Eik tu, minimaliste“.


Mano gyvenimas šiuo metu mane vargina.


Tokiu metu prisimenu visus kada nors bandytus ar skaitytus patarimus apie tai, kaip suvaldyti savo gyvenimą. Arba, galbūt labiau, kaip stabtelėti dar nespėjus užsisukti tame voverės rate. Nes jam įgavus pagreitį teks šokti lauk ir tėkštis į žemę.


Kadangi apie minimalizmą daugiau ar mažiau visi esame girdėję (jei ne, paskaityk čia), pakalbėkime apie lėtą gyvenimą.


Ką reiškia lėtas gyvenimas? Tik nesuprask tiesiogiai- lėtas gyvenimas nereiškia, kad viską reikia daryti sulėtintai kaip Matricoje. Lėtą gyvenimo tempą drįsčiau tapatinti su sąmoningumu ir buvimu akimirkoje.

Kodėl mums reikia lėtesnio gyvenimo? Pažvelk į save. Pažvelk į tave supančius žmones. Kiek mūsų nuolat skubame, nuolat bėgame, nuolat esame pavargę ir nuolat neturime laiko? Ko gero, nemažai. Ir tai netaikoma vien tik 18 valandų per dieną darbe praleidžiantiems karjeristams. Nuolat lekia ir mamos, studentai ir visi kiti įsipareigojimų turintys žmonės.


Per dieną norime padaryti kuo daugiau. Tačiau, dėl to dažnai nukenčia miegas, suprastėja vartojamo maisto kokybė, o vos tik gavus laisvą akimirką apima tingulys.


Tempo sulėtinimas gali padėti pagerinti gyvenimo kokybę, jei tik susikaupsi į tai, kas iš tikrųjų svarbu. Ir tai nereiškia, kad reikia mesti darbą ar išsiųsti vaikus į stovyklą. Tai tiesiog maži kasdieniai dalykai, kurie padės pasijusti geriau ir pasidžiaugti gyvenimu.


Tad, kaip pradėti gyventi lėčiau? Dalinuosi savo naudojamais (nors ir ne pastoviai) patarimais, kurie man padeda iš naujo pajusti save ir savo poreikius bei truputį pasimėgauti kasdieniais dalykais, taip pakeliant bendros laimės lygį.


Vienu metu daryk vieną darbą


Šiais laikais mes labai mažai galvojame apie tai ką darome kasdien ir kodėl tai darome. Ir neveltui- mūsų dėmesys beveik visada būna sutelktas į kažką kita. Televizija, socialiniai tinklai, filmai, podkastai- bet kas, kad tik nereikėtų „nuobodžiauti“ užsiimant kasdiene veikla.


Aš labai rekomenduoju visiems bent dieną praleisti be pašalinių garsų ir idėjų. Pavalgyti susitelkiant į skonį ir kvapą. Pabėgioti klausant miško/parko garsų. Nusimaudyti duše mėgaujantis vandeniu. Tokiomis dienomis galvoje išsisprendžia daugiausia klausimų ir gimsta geriausios idėjos.


Atsijunk


Pasistenk praleisti mažiau laiko socialiniuose tinkluos. Nuolat vykdomi tyrimai, ir visi jie pristato panašius rezultatus: žmogus kasdien socialiniuose tinkluose praleidžia maždaug 2 valandas. Ir tai tik socialiniai tinklai! Tai neatrodo labai daug, kol nepagalvoji, kiek naudingo galėtum nuveikti per tą laiką. Juolab, kad socialiniai tinklai retam žmogui teikia tik teigiamas emocijas.


Ypač rekomenduoju atsijungti nuo facebooko ir instagramo porą valandų prieš miegą. O geriau iš vis padėti telefoną, nes elektros prietaisų ekranai apgauna tavo smegenis- jos galvoja, kad vis dar šviesu, todėl tampa sunkiau užmigti.


Atsikelk anksčiau


Puikus būdas turėti truputį laiko sau- atsikelti valanda anksčiau nei įprastai. Ypač jei gyveni su kitais žmonėmis- partneriu, tėvais ar vaikais. Puodelis kavos ar arbatos, knygos skyrius ar mankšta visiškoje tyloje padės susikaupti ir susitelkti į savo kūną, taip pat ir pasidžiaugti momentu.


Aš savo pirmas valandas ryte skiriu puodeliui kavos, trumpai pilateso ar jogos mankštai ir dušui. Taip mano dienos prasideda ramiai ir be streso. Tai yra mano mažas ritualas gerai dienai.


Skirk laiko pomėgiams


Kaip leidi laisvas valandas po darbo? Gali būti, jog žiūri televiziją, naršai facebook’e ar žaidi telefoninius žaidimus. Vietoj to, užsiimk veikla, kuri tave lavintų. Nesvarbu, ar tai važinėjimas dviračiu, mezgimas, tapymas, plaukimas ar lipdymas iš molio. Pomėgiai yra ne tik smagiai praleistas laikas, bet ir fizinis bei protinis tobulėjimas.


Mano asmeninis pavyzdys- mezgimas. Man labai labai patinka megzti, bet niekaip neprisiruošiu. Kol kas moku megzti tik šalikus, tačiau svajoju išmokti daugiau. Viskas, ko man reikėjo- nusipirkti siūlų. O kai jie buvo namie, tai ir pradėjau. Galbūt ir tau trūksta tik teptukų ar sportinių batelių.


Jei manai, kad neturi jokio pomėgio- bandyk. Bandyk viską, ką gali. Piešk, rašyk, eik į lauką. Tikrai atrasi kažką sau. Interneto platybėse gausu patarimų ir pamokų kiekvienam amatui- taip aš išmokau megzti.


Gamink maistą


Maisto gamyba yra senovinis paprotys, kuris visus sukviečia prie bendro stalo. Prie stalo pamirštami visi rūpesčiai, tiesiog mėgaujamės maistu ir savo ar kitų kompanija. Tikrai verta šį paprotį saugoti ir savo šeimose.


Nuolat bėgant ir skubant nebelieka laiko maisto gamybai, valgome plastike supakuotus sumuštinius ir šaldytus pusfabrikačius. Nutinka taip ir man, tačiau namuose gamintas maistas nugali visas picas ir kebabus. Nebent jie gaminti namuose. 😀


Kai tik turi laiko- gamink. Nesvarbu, net jei tai bus paprasti blynai ar kotletai. Mėgaukis kvapais ir skoniais, įvertink darbą, kuris įdedamas. Jei kasdien gaminti nepavyksta- gamink savaitgaliais. Juk ne veltui viskas skaniausia pas mamas ir močiutes. Jos gamina pačios ir su meile. 😊


Būk akimirkoje


Mane stebina, kad kartais žmonės koncerto metu visą laiką filmuoja sceną. Jei jau moki už patirtį, tai pasimėgauk. Žinoma, porą filmukų mamai galima ir kartai net reikia nufilmuoti, tačiau ne visą koncertą. Būk ir mėgaukis ta patirtimi- juk matai savo mylimą artistą gyvai! Ir tai ne priekaištas, tik pasiūlymas kaip iš patirties gauti daugiau.


Tas pats galioja ir kelionėms. Kai buvau Kaukazo kalnuose taip pat puoliau viską fotografuoti, bet tuomet supratau, jog jokios nuotraukos neperteiks, kokie nuostabūs tie kalnai. Tada pasidėjau telefoną ir kvėpavau kalnų oru ir gėriau į save tą grožį. Stabtelk ir tu, pabandyk suvokti ir aprėpti kiekvienos kelionės didybę.


Paklausyk lėtesnės muzikos


Žinoma, neprivalai atsisakyti savo mėgiamos muzikos, tačiau ryte, ruošiant vakarienę ar geriant puodelį

kavos, įsijunk ką nors lėtesnio. Tam rekomenduoju 50-ųjų muziką, taip pat lėtą džiazą, lo fi hiphopą ar Tibeto indus. Taip muzika neužpildys tavo minčių, o nuramins ir padės mąstyti aiškiau.


Rašyk


Rašyk žurnalą, dienoraštį ar tiesiog bet ką, kas šauna į galvą. Labai dažnai mums ramybės neduoda mūsų pačių mintys. Išliejus jas ant popieriaus, galvoje pasidaro erdviau. Tai gali būti idėjos, receptai, darbų sąrašas ar tiesiog emocijos. Rašyti gali ryte, prieš miegą ar tiesiog bet kada, kai galvoje pradeda netilpti mintys. Tiesa, aš dienoraščio rašymo pliusus pradėjau jausti tik po kokio mėnesio, tačiau tikrai buvo verta pradėti!


Skaityk


Pripratus prie didelio ir greito medijos srauto, labai sunku susikaupti ties lėtesnio tempo reikalaujančiais dalykais. Pavyzdžiui, knygomis. Visai nesvarbu, ar tai savipagalbos literatūra, biografijos ar pasakos, romanai ir eilėraščiai. Jei skaityti nuobodu, užteks ir keleto puslapių prieš miegą.


Knygos lavina mūsų iškalbą ir vaizduotę, turtina žodyną, suteikia žinių ir gerina atmintį. Pliusų tikrai nemažai, tad tikrai verta pasiimti į rankas knygą. Susisukus į pledą su puodeliu arbatos ir gera knyga jaučiamės komfortabiliau ir mažėja streso lygiai. Tai itin aktualu artėjant rudeniui ir jį dažnai lydinčiai rudeninei depresijai.


Susitvarkyk namus


Niekas iš mūsų nemėgsta tvarkytis. Na, bent jau aš tai tikrai nemėgstu.😃 Bet čia vienas tų dalykų, kurio šaknys karčios, o vaisiai saldūs. Tvarkinguose namuose lengviau kvėpuoti ir judėti, sumažėja patiriamas stresas. Netvarkinguose namuose priešingai- jaučiamės suirzę, nieko nespėjantys ir nenorintys. Gerai ir kai prireikus daikto jo nereikia ieškoti, nes žinai kur jis yra. Taip lieka ir daugiau laiko sau ir akimirkos namuose malonesnės.Susitvarkyti šiuo metu man nepavyksta, tad naudojuosi kitais patarimais. Kasdien mankštinuosi, pabūnu viena. Stengiuosi kasdien rašyti žurnalą (su šitu reikalu kažkaip sunkiau sekasi), mečiau sau iššūkį iki ateinančių atostogų nevalgyti nesveiko maisto, viską gaminti namie- kol kas pavyksta. O šiaip, nuoširdžiai ir iš savo patirties dalinu šiuos patarimus, nes man jie tikrai padėjo ir vis dar padeda. Jei įkvėpsiu bent vieną žmogų gyventi ramiau ir laimingiau- aš laiminga. 💚

52 views

Recent Posts

See All