top of page
Search
  • Emilija

Ochazuke - patiekalas arbatos mėgėjams


Ochazuke - tradicinis japoniškas patiekalas, kuomet ryžiai yra užpilami arbata. Skamba kiek keistokai? Man irgi! Tačiau meilė japoniškai virtuvei mane padrąsino paragauti šio, iš pažiūros neįprasto, derinio. Ochazuke išvertus pažodžiui reiškia „panardintas arbatoje“.


Tradiciškai ochazuke yra ruošiamas pusryčiams arba kaip lengvas užkandis. Naudojami ryžių likučiai, turimi pagardai, žuvies (ar mėsos) likučiai ir, žinoma, arbata. Šiuo patiekalu japonai gydo pagirias ir peršalimą. Sakyčiau, visai kaip vištienos sultinys Lietuvoje. 🙂


Arbata ochazuke atlieka labai svarbų vaidmenį, čia iš tikrųjų svarbu, kokia arbata yra naudojama, nes jos skonis patiekale iš tiesų ryškus. Japoniška arbata visada bus geras pasirinkimas.


Jei arbata su ryžiais vis tiek neatrodo priimtinas variantas - ne bėda. Patys japonai dažnai arbatą šiame patiekale keičia dashi(žuvies ir dumblių) sultiniu. Jį išsivirti galite patys arba įsigyti džiovinto sultinio azijos prekių parduotuvėse.


Prieš kaičiant arbatą pakalbėkime apie šio patiekalo sudedamąsias dalis.


Ryžiai. Kaip ir didelės dalies japoniškų patiekalų, ochazuke pagrindas yra ryžiai. Norint išgauti geriausią patiekalo tekstūrą reikėtų naudoti trumpagrūdžius ar apvalius ryžius. Puikiai tiks apvalieji, sushi arba risotto (arborio) ryžiai. Jie išvirę tampa lipnūs, kremiški, tad suteikia ochazukei švelnumo. Aš naudojau apvaliuosius ryžius, pirktus artimiausiame prekybos centre. Galima naudoti ir ilgagrūdžius ryžius, bet ochazuke bus traški, o šiam patiekalui tai nebūdinga. Tradiciškai ochazuke naudojami ryžiai likę nuo vakarykščio maisto.


Arbata. Patys japonai dažniausiai nesismulkina ir renkasi tą arbatą, kurią turi spintelėje. Jei norite pabandyti įvairių variacijų ir skonių, o galbūt atrasti geriausią derinį, pabandykite įvairių rūšių arbatą. Arbata šiame patiekale atsiskleidžia visu savo grožiu, įsigerdama į kiekvieną ryžių grūdelį, tad naudokite tai, kas patinka. Jei neišeina išsirinkti, čia mano rekomendacijos:Genmaicha. Tai yra žalioji arbata su kepintais ryžiais. Ši arbata gaivaus skonio su skrudintu riešutų poskoniu, kurį suteikia kepinti ryžiai. Puikiai tiks, jei ant ryžių dėsite kažką ryškaus - keptą žuvį ar marinuotas daržoves.


Sencha. Lengvo ir gaivaus skonio žalioji arbata iš jaunų arbatos lapelių, kuri puikiai atgaivins vasarą. Skonis neįmantrus, tad tiks su įvairiausiais priedais. Nuplikytus jaunus lapelius galite dėti tiesiai į ochazuke! Jie suteiks patiekalui gaivaus žemiško skonio.


Hojicha. Ši kepinta žalioji arbata iš ties puikus pasirinkimas gaminant ochazuke vakarienei, nes kepinimo metu arbata praranda dalį kofeino. Hojicha yra dūminio, šveniai aitraus poskonio, kuris puikiai sužais su stipriais skoniais - grybais, kepta mėsa, sojos ar ponzu padažais. Švelnesnės arbatos būtų nustelbtos tokių ryškių ingredientų.


Gyokuro. Ochazuke su gyokuro vaišinčiau tik labai svarbų svečią, kadangi ji labai brangi. 🤭 Retas japonas namie turi gyokuro, nebent užsuktumėte pas didelį arbatos mėgėją. Jei norite ypatingos patirties, pabandykite. Tokiu atveju priedų naudočiau kuo mažiau ir kuo švelnesnių, kad pasimėgauti ypatingu šios arbatos skoniu.


Mano arbata atkeliavo iš Yugen Tea. Giedrė prekiauja japoniškomis arbatomis tiesiai iš Japonijos ūkių, geresnio pasirinkimo gaminant ochazuke nei nesugalvočiau. Galų gale, jei ne ji, net nebūčau sugalvojusi arbatos pilti ant ryžių ir pasidomėti šia nuostabia tradicija. ❤


Priedai. Čia per daug nesismulkinsiu, nes manau, kad tai yra fantazijos ir likučių reikalas. Paminėsiu kelis populiarius priedus:

  • Furikake. Tai yra pabarstukai ryžiams. Jie būna sudaryti iš džiovintų dumblių, žuvies, prieskoninių žolelių.

  • Japoniškai marinuotos daržovės tsukemono. Galima pasigaminti namuose arba įsigyti azijietiškose parduotuvėse.

  • Žuvis. Tai gali būti kepta žuvis, likučiai ar džiovinta žuvis (bonito)

  • Dashi sultinio milteliai.

  • Dumbliai. Puikiai tiks sushi dumbliai arba dumbliai užkandžiams.

  • Grybai. Aš naudojau džiovintus shiitake, bet tinka ir pievagrybiai.

  • Kepta mėsa ar jos likučiai.

  • Svogūnų laiškai.

Šiuos ir kitus priedus galite įsigyti Azijos prekių parduotuvėse. Džiaugiuosi, kad Lietuvoje jų atsiranda vis daugiau!


Konkretaus recepto šiam patiekalui nereikia, bet surašysiu savo gamintas variacijas. Šį kartą gaminau viską su sencha arbata.


Šis variantas su shiitake grybais, lašišos furikake, dashi sultinio milteliais ir nuplikytais sencha lapeliais:Šis variantas su keptuvėje kepta lašiša, sushi dumbliais ir svogūnų laiškais.
Veganiškas variantas su tsukemono (marinuoti agurkėliai, ridikai, dumbliai), svogūnų laiškais ir sushi dumbliais.


Įrašas paruoštas bendradarbiaujant su Yugen Tea
107 views

Recent Posts

See All
bottom of page